Chovatelská stanice chodského psa 

VILAS RIGICI 

vás vítá na svých stránkách


Jsme na počátku chovatelské činnosti.

Vše to začalo jako koníček a povaha chodského psa mne okouzlila natolik, že jsme se rozhodli zřídit si chovnou stanici a šířit toto úžasné plemeno. Je učenlivý a přítulný k dětem a vynikající jako společník do rodiny.

Ve standardu se dočteme: Temperamentní pes rychlých, ne však překotných reakcí. Lehce učenlivý, pozorný, dobře ovladatelný, poddajný. Je skromný, nenáročný a houževnatý. Jeho přítulnost k malým dětem je obdivuhodná a činí z něho příjemného společníka rodiny. Je nebojácný, pevných nervu a mimořádně ostražitý. Má výborné čichové schopnosti. Je to středně velký pes ovčáckého typu s obdélníkovým rámcem těla. Má dlouhou srst s bohatou podsadou.

Díky své povaze je vhodný i jako první pes pro začínající kynology. Chodský pes je velmi všestranný a vhodný k mnoha výcvikovým a sportovním disciplínám - od všestranného výcviku k různým alternativním kynologickým sportům, takže běhají Agility, cvičí Obedienci, najdeme je i ve sportovní kynologie, působí jako záchranářští psi, vlastně co si umanete, tak budou s vámi rádi cvičit, nebo vás ochotně budou provázet na procházkách.

Původ tohoto plemene je historický a sahá zejména do 13. stol, kdy na Šumavě střežili nejdůležitější cesty od Domažlic do Němec Chodové  a doprovázeli je tvrdí, houževnatí, vysoce odolní psi, kteří se rovněž využívali k pastevectví. Toto historicky doložené plemeno upadlo téměř v zapomnění.

Na znovuvytvoření chodského psa pracoval ing. Jan Findejs a v roce 1985 byl narozen první vrh.

https://www.kpchp.org/pes.php?pes=5415   karta psa

https://www.krmimkvalitne.cz